Bela Lugosi

26. května 2008 v 16:33 |  vampírismus
Bela Lugosi
22.10. 1882 - 16.8. 1956
Byl to on, kdo vdechl život hraběti Temnot, byl to on kdo mu dal svoji tvář… Byl to on, kdo žil jako vampír a byl to Bela Lugosi, který propadl své roli tak, že se nechal pohřbít v červeném plášti hraběte Draculy. Otázka je, jestli opravdu propadl, nebo byl on sám vládce vlků a stínů. Je mnoho dohadů okolo jeho postavy, je mnoho věcí mezi Nebem a Zemí. Jedno je však jisté. Žádný filmový upír už nikdy nedosáhl jeho kvalit. Nikdo už nebyl lepším Vládcem než Bela Lugosi. Nikdy už nebudou zveřejněna všechna fakta o životě tohoto muže.
Bela Lugosi byl snad maďarský herec, který přeplul oceán, aby dobyl Ameriku. To by nebylo nic zvláštního, kdyby neexistovalo tolik náhod a tajemna okolo jeho postavy. Bela nikdy neměl moc přátel, kteří by mohli vypovídat o jeho životě. Jeho pohled byl uhrančivý až živočišně krutý. Lidé se ho báli. Jeho přítel byl Boris Karloff a nebyl to nikdo jiný, než představitel dalšího monstra té doby-Frankensteina. Měli k sobě velice blízko a jejich přátelství ukončila až Belova smrt. Další člověk, který se dostal do těsné blízkosti imaginárního Draculy byla jeho láska-Bridget Brightonová, která byla zavražděná za podivných okolností a její smrt nebyla nikdy vysvětlena. Byla nalezena s prokousnutým hrdlem.
Zemí kde se Bela narodil 22.10. 1882 byla samotná čarokrásná Transylvánie(Rumunsko). Ve Státech se objeví zčista jasna v roce 1922. Je zajímavé, že přestože vystupoval jako herec v Evropě, není tam moc známý a tam vystupuje pod jménem Olt. Jméno Lugosi si osvojuje až v Zemi neomezených možností a na prknech, které znamenají svět dostává svou klíčovou roli ve hře Vlčí mák. Mnoho režisérů se snaží získat svolení vdovy po B. Stockerovi na adaptaci románu Dracula pro divadlo. Stará Lady nemá zájem až do té doby, než ji navštíví sám Bela Lugosi. Nikdo neví co se mezi nimi odehrálo, ale rozhodující bylo, že Bela vyšel se smlouvou v kapse a tak premiéra hry Dracula probíhá v roce 1927. Úspěch je tak gigantický, že další milník v jeho kariéře na sebe nedá dlouho čekat-přichází první filmová verze tohoto románu a nikdo nemohl lépe ztvárnit hlavní postavu než Bela Lugosi. Bela k sobě příliš mnoho lidí nepouští. Pár žen, které se dostaly do jeho přítomnosti, je však šokováno a mluví o zvrácenosti a sadistické zrůdě. V roce 1931 je na stříbrném filmovém plátně promítán Browningův Dracula a jeho úspěch je nesporný. Ač hvězda, přesto není Bela ve slavném Hollywoodu oblíben. Je málo lidí, kteří se cítí s ním o samotě nenuceně, uvolněně. Jeho filmová postava je příliš reálná a aura tajemna a strachu ho obestírá. Mnoho lidí si v jeho přítomnosti a v jeho divokém pohledu položilo otázku - buď je šílený, nebo tohle je opravdu Dracula. Mezi Borisem a Belou je něco tajemného, oba přišli od nikud a oba se stali hvězdami plátna hororových monster. Další tajemství mezi oběma muži byla jejich korespondence, z které lze vyčíst, že oba byli šílení, nebo nebyli z tohoto světa. V dopisech se oba baví o dlouhém věku, který trvá již pár století, mluví o nádherné rozkoši z tryskající krve. Po záhadné smrti Bridget si Bela bere za manželku Hope Linningerovou, která je o pár desítek let mladší. Hopy je velikou fanynkou Draculy. Většinou jejich sňatek vzbuzuje údiv a manželství neklape. Hopy je sama rozčarovaná soukromým životem svého manžela. Začíná se ho i bát. Bela se také netají, že stále miluje Bridget. Láska Hopy k Belovi se mění na nenávist a strach. 16.8. 1956 přichází konec smrtelné etapy tohoto muže, ale je to jeho opravdový konec??! Bela umírá v domě kterému se říkalo Draculův hrad. Ve smrtelné agónii volá Borise, každý však ví, že Boris je v Anglii. Bela však nechce umřít, aniž by ještě nespatřil Borise. Byl to šok, když zazvonil zvonek a za dveřmi stál Boris Karloff, přijel, ale přijel pozdě. Je dokázané, že nikdy nikdo nepodal Borisovi do Anglie zprávu, která by oznamovala Belovu přicházející smrt, ale přesto o ní věděl. Boris chce všechny deníky, dopisy a drží u Bely čestnou stráž až do rána.
Při pohřbu pár lidí našlo odvahu pohlédnout do rakve a s hrůzou oněměli. Jeden z nich dokonce i zvracel. Nikdy na to nezapomenu říká tento muž. Bela v rakvi omládl, zhoustly a ztmavly mu vlasy, kůže se mu napnula a vypadal jako o pár desítek let mladší. Cítili jste, jak se dívá očima jenom na vás.
Hrob Bely Lugosiho se stal poutním místem všech lidí, kteří se zabývali vampirismem, záhrobím atd. Nejeden fanatik se pokoušel vykopat jeho rakev. Z tohoto důvodu byla za asistence policie a státu v 80.tých letech rakev Bely zalita vrstvou betonu a tak se stala na věky věků nedobytnou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.